Zasady zaliczenia Pracowni I R
Zaliczenie Pracowni I R następuje po wykonaniu 10 różnych ćwiczeń ocenionych pozytywnie (w skali ocen, od 3 do 5!), przy czym ćwiczenia dwutygodniowe liczą się jak dwa pojedyncze. Ocena końcowa jest średnią arytmetyczną (ważoną x2 w przypadku ćwiczeń dwutygodniowych) ocen ze wszystkich ćwiczeń. Przy obliczaniu średniej ocena 5! liczona jest jako 5.5.
Uzyskanie oceny niedostatecznej z wykonywanego ćwiczenia powoduje konieczność jego powtórzenia. W takim przypadku, w średniej uwzględnia się obie oceny. Ćwiczenie można powtarzać tylko jeden raz. Nieobecność na Pracowni – niezależnie od przyczyny – powoduje konieczność odrobienia zaległości w dodatkowym terminie.
Wykonanie ćwiczenia obejmuje:
Na tydzień przed wykonaniem ćwiczenia:
- Zapoznanie się z przypisanym ćwiczeniem.
- Pobranie instrukcji do ćwiczenia ze strony Pracowni. Jeśli instrukcji nie ma na stronie Pracowni I R, to należy jej poszukać na stronie Pracowni Technik Pomiarowych lub stronie Indywidualnej Pracowni Wstępnej B z lat ubiegłych, jeśli nie ma jeszcze instrukcji do ćwiczenia na tej stronie.
- Zapoznanie się z instrukcją i przygotowanie się do wykonania ćwiczenia. Rozwiązanie zadań, jeśli zostały zadane.
- Wykonanie dodatkowych poleceń, jeśli zostały przesłane mailem przez prowadzącego ćwiczenie.
W terminie wykonywania ćwiczenia:
- Zgłoszenie się przy wejściu na pracownię, zaznaczenie obecności i pobranie formularza (arkusza papieru ze stemplem) oraz oddanie opisu poprzednio wykonywanego ćwiczenia.
- Pobranie drobnych przyrządów (należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem).
- Zgłoszenie się przy stanowisku wykonywania ćwiczenia.
- Sprawdzian pisemny lub rozmowa z asystentem sprawdzająca przygotowanie w zakresie podstawowych zagadnień związanych z wykonywanym ćwiczeniem. Sprawdzeniu podlega także wykonanie zadań domowych, jeśli są przewidziane na niniejszych stronach. Nieprzygotowanie do zajęć jest równoznaczne z uzyskaniem oceny niedostatecznej (2) z ćwiczenia.
- W przypadku ćwiczeń dwutygodniowych studentka(t) przygotowuje się do drugich zajęć zgodnie z instrukcją prowadzącego, np. opracowuje już wykonane pomiary, przygotowuje część opisu, rozwiązuje zadania podane dla lepszego zrozumienia obserwowanych zjawisk itp. Przed kontynuowaniem pomiarów zdaje ze swych wyników krótki raport i na tej podstawie kontynuuje ćwiczenie.
- Wykonanie pomiarów wraz z notowaniem wyników w formularzu.
- Przedstawienie asystentowi, po zakończeniu ćwiczenia, formularza z wynikami (do podpisu, jeśli prowadzący tego wymaga).
- Ustalenie z asystentem szczegółów opracowania wyników.
- Zwrot pobranych przyrządów.
W następnym tygodniu po wykonaniu ćwiczenia:
- Dostarczenie do sekretariatu Pracowni opisu ćwiczenia.
- Po sprawdzeniu opisu – dyskusja z prowadzącym ćwiczenie i uzyskanie oceny. O możliwości poprawienia opisu decyduje prowadzący ćwiczenie.
W przypadkach wątpliwych, decyduje koordynator pracowni.
Zasady oceny punktowej ćwiczenia
Ćwiczenia oceniane są punktowo, przy czym proporcje punktacji są następujące:
- przygotowanie, w tym rozwiązanie zadań domowych 20%,
- wykonanie ćwiczenia: 20%,
- opis: 60%.
Ocena punktowa przeliczana jest na skalę ocen wg tabeli:
Uzyskana liczba punktów | Ocena |
<51 | 2 |
51-60 | 3 |
61-70 | 3+ |
71-80 | 4 |
81-90 | 4+ |
91-100 | 5 |
Dodatkowe 10 w przypadku uzyskania co najmniej 91 punktów i wykonania istotnie wyróżniającego się opisu | 5+ |
W przypadku wykonywania przez studentów ćwiczeń „w budowie”, do których nie została jeszcze przygotowana instrukcja lub nie zostały one jeszcze przystosowane do oceniania w sposób znormalizowany, asystent decyduje o punktacji poszczególnych elementów ćwiczenia.
Spóźnienie z opisem skutkuje obniżeniem oceny o stopień za każdy tydzień spóźnienia.
W przypadku jeśli do 4 tygodnia regularnych zajęć student nie odda żadnego opisu, zostanie on trwale usunięty z pracowni.
Preferencje
Studentom przydzielane są ćwiczenia ze zbioru ćwiczeń podstawowych, możliwe jest jednak zgłoszenie koordynatorowi pracowni chęci wykonanie ćwiczenia ze zbioru ćwiczeń dodatkowych. W takim przypadku koordynator postara się uwzględnić zgłoszone preferencje, w miarę dostępności ćwiczeń i możliwości asystentów. Wyboru ćwiczeń można dokonać z listy ćwiczeń dodatkowych na tej stronie lub z listy na starej stronie pracowni.
Zamiana na pracę w grupach badawczych:
Studentka(t), który wykonał co najmniej 3 ćwiczenia na pracowni i uzyskał z nich średnią ocen co najmniej 4, ma prawo wykonać zamiast 2-5 tygodni zajęć na pracowni ćwiczenie w pracowni badawczej Wydziału, które liczy się z wagą odpowiednią do czasu wykonywania ćwiczenia.
Następuje to za zgoda opiekuna studentki(ta), który zobowiązuje się wówczas wobec koordynatora Pracowni I R e-mailem, że: a) studentka(t) wykona w czasie trwania semestru prace odpowiadające godzinowo 125-200% czasu który spędziłby na pracowni, b) ćwiczenie jest skrojone na miarę możliwości, c) opiekun zna wszystkie oceny studentki(ta) oraz reguły pracowni.
Studentka(t) przygotowuje z ćwiczenia sprawozdanie wg. wzoru opisu zamieszczonego poniżej. Musi ono być zrozumiałe dla jej/jego kolegów, a oceniane jest przez opiekuna wg. reguł opisanych poniżej. Oczekujemy, że trudność przygotowania sprawozdania i wykonania ćwiczenia będą proporcjonalne do wagi z jaką ma być ono ocenione na pracowni.